neděle 11. května 2025

Sansevieria hallii

Dnes mi s přípravou tohoto článku vydatně pomohla umělá inteligence, kterou jsem požádal o shromáždění několika informací o této pozoruhodné rostlině. Pokud vím, žádná kniha věnovaná výhradně sansevieriím v češtině dosud nevyšla. Základní informace o jejich pěstování jsou naštěstí snadno dostupné online. Horší situace však panuje s dostupností samotných rostlin.


V běžné nabídce obchodů se objevují stále tytéž druhy. Pokud však toužíte po nějaké specialitě, internet se opět stává neocenitelným pomocníkem. Když jsem kdysi s velkou touhou hledal konkrétní rostlinu, zadal jsem do vyhledávače její název spolu s heslem „FOR SALE EU“ a ve většině případů jsem byl nasměrován na stránky specializovaného internetového obchodu.


Moje Sansevieria hallii pochází od pěstitelky, která se na tyto rostliny specializuje. Své přebytky občas nabízela na Bazoši či Aukru a jsem si jistý, že mezi mnoha obdivovateli sansevierií najdeme rostliny právě od ní.


Tato Sansevieria hallii se ke mně dostala před pěti či šesti lety a okamžitě se zařadila mezi mé nejoblíbenější sansevierie. Zaujala mě svými robustními listy. Umístil jsem ji na světlé místo blízko okna a ona se mi odměnila dobrým růstem. Díky tomu jsem ji minulý rok přesadil a jednu její odnož věnoval své sestře, která je také příznivkyní sansevierií.


A nyní již předávám slovo umělé inteligenci, která shromáždila pravděpodobně vše podstatné pro první seznámení s touto pozoruhodnou rostlinou:

Sansevieria hallii: Tento pozoruhodný sukulent se pyšní unikátními listy a mimořádnou nenáročností na péči.

Základní charakteristika:

Vzhled: Sansevieria hallii, někdy přezdívaná "baseballová pálka" díky tvaru svých listů, je bezstonková vytrvalá bylina s plazivým oddenkem (rhizomem). Vytváří 1 až 3 vzpřímené, mírně zakřivené listy na výhon.

Listy: Jsou dužnaté, válcovité až mírně zploštělé, s hlubokou rýhou na horní straně, která vytváří U-profil v průřezu. Dorůstají délky 60-90 cm a šířky kolem 5 cm. Mají tmavě šedozelenou barvu s mnoha podélnými proužky a nenápadnými nebo chybějícími příčnými pruhy. Okraje listů bývají načervenalé s bílým lemem. Povrch listů je drsný.

Květy: Květenství vyrůstá z krátkého stonku, často téměř z úrovně země, a dosahuje výšky do 18 cm. Husté kulovité květenství (hrozen) má průměr až 16 cm. Trojúhelníkovité listeny jsou dlouhé až 18 mm a široké 6 mm. Samotné květy jsou bílé s purpurovým nádechem. Trubka květu je dlouhá 4,5-9,5 cm a purpurová. Okvětní lístky jsou krémově bílé, dlouhé 2-2,9 cm a nazpět ohrnuté. Čnělka je dlouhá 7-11,4 cm a asi o 1,5 cm vyčnívá z květu. Květy jsou jemně vonné a objevují se obvykle koncem jara nebo začátkem léta.

Původ a výskyt: Pochází z jihovýchodní Afriky, konkrétně z Mosambiku, Zimbabwe a severní části provincie Limpopo v Jihoafrické republice. Roste v suchých savanách ve stínu keřů a stromů na skalnatých výchozech v nadmořské výšce 175-600 metrů.

Pojmenování: Druhové jméno hallii je na počest Harryho Halla (1906-1986), anglického zahradníka a sběratele sukulentních rostlin, který pracoval v Královských botanických zahradách v Kew, byl kurátorem Manchesterské sbírky kaktusů a zahradníkem v botanické zahradě Kirstenbosch.

Pěstování a péče:

  • Světlo: Sansevieria hallii preferuje jasné, nepřímé světlo, snese ale i polostín. Přímé slunce by mohlo popálit listy.
  • Zálivka: Zalévejte střídmě a nechte substrát mezi zálivkami zcela vyschnout. V zimě zálivku omezte na minimum. Přemokření může vést k hnilobě kořenů.
  • Substrát: Nejlépe se jí daří v dobře propustném substrátu pro sukulenty a kaktusy. Můžete použít i směs běžného zahradnického substrátu s pískem nebo perlitem.
  • Teplota: Optimální teplota pro pěstování je mezi 18-24 °C. Neměla by klesnout pod 10 °C.
  • Vlhkost vzduchu: Není náročná na vlhkost vzduchu, běžná pokojová vlhkost jí vyhovuje.
  • Hnojení: Během vegetačního období (jaro a léto) můžete hnojit zředěným hnojivem pro sukulenty jednou za 1-2 měsíce. V zimě nehnojte.
  • Přesazování: Přesazujte pouze tehdy, když rostlina přeroste květináč. Sansevieria hallii preferuje mírně stísněné podmínky.
  • Rozmnožování: Lze ji rozmnožovat semeny, dělením oddenků nebo listovými řízky. Rozmnožování z listových řízků je pomalé.

Zajímavosti:

  • Díky své odolnosti a nenáročnosti je oblíbenou pokojovou rostlinou, vhodnou i pro začátečníky.
  • V domorodých oblastech se silná vlákna z listů používala k výrobě provazů a tětiv luků.
  • Je poměrně pomalu rostoucí druh a v kultuře kvete nepříliš často.


Žádné komentáře:

Okomentovat