sobota 20. září 2014

Tillandsia capitata var. Domingensis – první květ

V druhé polovině srpna jsem nedočkavě očekával první květy dvou tilandsií. V obou případech to pro mě měly být jejich premiéry. Jejich květenství se vyvíjela dlouho, napsal bych, že o hodně déle, než čtvrt roku.


Ne, že bych na ně spěchal, ale od začátku září bylo před námi patnáct dnů dovolené a zdálo se, že podle zákona schválnosti to bude přesně ta doba, kdy obě začnou kvést. Tilandsie flabellata potěšila jako první a začala a její první květ se objevil kolem 20.srpna.


Druhá, Tilandsie capitata var. Domingensis, o které jsem psal bez pár dnů před rokem si dávala stále na čas. V pátek, 29.srpna se přece jen objevil první, ještě nerozvitý květ. V sobotu, o den déle rozkvetl na plno a mohl být vyfocen, aby byl po návratu z dovolené představen.


Mám rád své tilandsie a ony zřejmě mají rády mě, i načasováním svého květenství se mi odvděčily za tu péči, kterou jim dávám. Hned se mi lépe odjíždělo, nebo spíš odlétalo.


Po návratu, tento týden, v úterý pár hodin po půlnoci jsem se opět šťastně shledal se svými zelenými kamarády. Rozkvetlá voskovka v pokoji mě uvítala svou vůní, ještě dřív, než jsem rozsvítil. A obě tilandsie, na jejichž květy jsem se tak dlouho těšil, stále ještě kvetou, flabellatě po měsíci na jejích červených klasech rozkvétají poslední fialové květy.


Ani na dovolené jsem si od rostlin, stromů a kytek neodpočinul. Byly jsme na krásném, zeleném ostrově kde se daří snad všemu zelenému, co tam roste. O tom ale až příště.

Žádné komentáře: