sobota 14. listopadu 2015

Hoya sp. aff. walliniana UT 152

Tak tuto voskovku jsem si koupil od polské pěstitelky Edyty pod názvem Hoya sp. aff. walliniana UT 152 . V názvosloví se nevyznám, nevím tedy, zda to je „pravá“ walliniana, nebo nějaká, která je wallinianě jen podobná. Na internetu jsem narazil na to, že název walliniana může být synonimum pro Hoju sipitangensis.


Přesné názvy, lokality a podobné speciality mě nermoutí. To, že sipitangensis a walliniana jsou si hodně podobné, toho jsem si všiml už v době, kdy jsem na internetu vyhledával fotky různých druhů hojí. Možná je to náhoda, že se mi na jedné z těch fotek o něco více líbila walliniana a to bylo i příčinou, že jsem ji před nějakými, myslím třemi roky objednal.


Pamatuji si, že to bylo na podzim. Přes tu zimu, kdy jsem její, ve vodě zakořeněný řízek zasadil, nebyla na úplně světlém místě a to vedlo k postupnému opadávání listů. Naštěstí do jara nějaký list vydržel a s větším světlem a sluncem začala ochotně přirůstat. Po přemístění na okno začal přímo bujet.


Podle mé zkušenosti je jednou z nejlépe rostoucích voskovek. Její výhony jednak visí z květináče do všech stran, pokud narazí na vhodnou oporu, obtočí ji a šplhají po ní. Listy jsou tmavozelené, s občasnou světlou skvrnou. Když jsou mladé a mají dostatek světla, vybarví se do červena. Jejich délka se pohybuje kolem šesti centimetrů, u největších dosahuje osmi.


Tato aff. walliniana i ochotně a poměrně často kvete. A to i na výhonech, které visí v poměrně velkém stínu. Nejprve jsem byl přesvědčený, že květy nevoní. Potom jsem si k nim přičichl jednou hned ráno, když jsem vstal, tedy po čtvrté ranní a překvapila mě svěží, nevtíravá a pro mě velmi příjemná vůně. Ta ještě pár ranních hodin vydrží. Během dne se ztrácí aby se zas někdy v noci, nebo nad ránem vrátila.


Teď v listopadu potěší každá kvetoucí rostlina a aff. walliniana rozkvetla včera. Dnes jsem poprosil o její vyfocení a výsledek si můžete za čerstva prohlédnout. Světlo v bytě už nebylo ideální, na některých fotkách jsou květy zbarvené víc do červena, ale líbili se mi, tak jsem Martina poprosil, ať je také zveřejní.Celé květenství je čtyři centimetry velké, jednotlivé květy tak půl centimetru. Walliana by měla pocházet z Malajsie, Bornea a Sarawaku. Myslím, že je to další vděčná voskovka, která si zaslouží větší rozšíření mezi příznivci těchto rostlin i na dalších místech našeho stále se zmenšujícího se světa.


Žádné komentáře: