neděle 20. prosince 2015

Medinilla sedifolia (zatím bez květu)

Včerejší den byl po dlouhé době slunečný a tak jsem poprosil o vyfocení rostliny, kterou mám od letošního jara. Tedy novinka, zřejmě nejen u mě.

Začnu ale vzpomínkou, starou už pěknou řádku let, ani sám už nevím, jak dlouhou. Už tenkrát jsem měl v oblibě tři druhy obchodů, u jejichž výkladů jsem se vždy zastavoval a často je i navštěvoval a prohlížel, co nabízejí. Prodejny knih, gramofonových desek (to ještě nebyla CD a internet..) a poslední, to byly samozřejmě prodejny tehdejších květinářství. Ten sortiment nebyl tak rozmanitý jako dnes, a o to víc byla pro mě událostí nabídka nějaké neznámé exotické rostliny. Ta vzpomínka se týká větší rostliny se zvláštními listy a ještě zvláštnějším květem, vlastně nemohu říct, že by se mě přímo líbila. Připadala mi taková divná, jako by se do obyčejného bytu ani nehodila. Spíš do nějakého zámku, nebo alespoň vily. Medinilla magnifica, česky zvláštně pojmenovaná Tupoušek. To jméno by podle mě sedělo spíš někomu s pomalejším chápáním, ale ten, kdo tu medinilu tak pojmenoval měl jistě nějaký důvod. Tato medinila pochází z Filipín.


V loňské nabídce Ing.Zdeňka Ježka, kterou vždy pozorně prohlížím jsem se se jménem Medinnilla opět setkal, tentokrát to byla ale sedifolia a měl to být epifyt s malými listy a výraznými květy. Fotky rostliny jsem si vyhledal na internetu a v mé hlavě se začal odehrávat známý proces, na jehož konci byl balík s několika rostlinami, z nichž jsem se nejvíc těšil právě na Medinillu sedofolii.
Co je na ní tak zvláštního? Pro mě je to ten typ jednoduché, nekomplikované, ale zajímavé rostliny. Malé, kulaté listy na červené, časem dřevnatějící větvičce. Ten úplně největší má na délku centimetr, ostatním do něj nějaký milimetr chybí.
Květ její zajímavost podstatně zvyšuje. Oproti lístkům větší, výrazné růžové barvy. Na internetu je jeho fotek dost, pokud se dočkám, jistě poprosím o jeho vyfocení.


Jak jsem se dočetl, medinily nepatří k úplně ochotně rostoucím rostlinám. Když jsem si vyhledával zmínky o Medinille sedifolii, nejeden pěstitel psal, že dobře rostoucí rostlina se s ním v průběhu několika málo dnů rozloučila. Má zkušenost s touto rostlinou není dlouhá. Všiml jsem si ale jedné věci. Potřebuje často rosit. V horkých letních dnech ráno i večer. Jinak jsou její téměř sukulentní lístky svraštělé. Teď jim stačí rosení jednou denně. Zatím jsem její nároky snad uspokojil, na druhou stranu rostliny, které vyžadují rosení v horkých dnech dvakrát denně určitě nebudou zajímavé pro každého. Možná by bylo dobré pěstovat ji v nějaké vitríně s větší vzdušnou vlhkostí, do paneláku to zřejmě ideální rostlina nebude. Jak je vidět na fotce, některé listy jsou pokryté bílou solí z vody, kterou ji rosím. Ideální by byla dešťová voda, mé kytky se musí spokojit s převařenou. Je pověšena na východním okně, kde má snad dostatek světla i ranního slunce.


Dočetl jsem se, že medinil je 193 druhů, některé zdroje uvádějí víc. Vyskytují se v tropické Africe, a Asii, ta dnešní pochází z ostrova, známého především krásnými sukulenty, z Madagaskaru.  

Žádné komentáře: