neděle 6. listopadu 2022

O knihách Pavla Čecha

Na stránky Nakladatelství Petrkov se dívám celkem pravidelně, vyhlížím tam nové vydání knihy Kdo chodí tmami. Rozhovor Aleše Palána a bratří Reynkových. I jsem tam kvůli tomu psal, kniha, nebo její dotisk by měla někdy vyjít, ale v nejbližších měsících prý to nebude….


Při tom prohlížení jsem několikrát zahlédl knihy Pavla Čecha. V domnění, že jde o knihy pro malé děti jsem jim nevěnoval pozornost. Vše se změnilo, když jsem si v časopise Téma přečetl rozhovor s tímto pro mě dosud neznámým malířem, spisovatelem a básníkem. Rozhovor se mně moc líbil. Na svých  oblíbených stránkách Knihy | Databáze knih (databazeknih.cz) jsem si autora vyhledal  a zjistil, že jeho knihy mají vysoké hodnocení a velice příznivé a v komentářích čtenářů je o nich velmi hezky psáno.Také jsem chtěl mít hezké zážitky z těchto knih a tak jsem si na zkoušku pár prvních objednal.

O zahradě - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)

Dědečkové - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)

O malíři - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)

O čertovi - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)Ocitnout se ve světě krásných, poetických ilustrací a příběhů, které mohou okouzlit jak děti, tak dospělé bylo velmi příjemné. Protože jsem v tomto světě prožít těch kouzelných příběhů víc, objednal jsem si i dvě knihy ilustrací a poezie. První z nich patří celá Pavlu Čechovi.  

Prstýnek z kopřivy - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)

Knihu jsem přečetl už několikrát a opět budu číst.Druhá kniha je kniha básní Radka Malého, jejichž inspirací byly obrazy Pavla Čecha.

Poštou havraní - Radek Malý | Databáze knih (databazeknih.cz)

Tak tato spolupráce se také moc povedla.V internetovém obchodě nakladatelství Petrkov jsem měl to štěstí, že jsem tam sehnal možná poslední dostupnou velkoformátovou knihu 

Velké dobrodružství Pepíka Střechy - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)

Tak to je jedna z nejlepších knih autora, teď už je bohužel k sehnání v menším vydání. Myslím, že právě v tom velkém vynikne malířské mistrovství autora.Zmíním ještě dvě knihy, které jsou krásně poetické, ale podle mě spíš pro děti, než dospělé.

Dospělé ale také dokáží pohladit po duši, alespoň ty, ve kterých kousek dítěte stále zůstává. 

O mráčkovi - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)

O klíči - Pavel Čech | Databáze knih (databazeknih.cz)Jsou to taková malá umělecká dílka, možná právě takové knihy mohou u dětí vzbudit zájem o knihy i o čtení.

A zřejmě těch společných chvil s knihami Pavla Čecha nemám dost, protože jsem si objednal tři jeho další knihy.

Možná autora znáte, možná neznáte. Možná se také necháte inspirovat.
Žádné komentáře: