sobota 22. června 2024

Třeboň

Co napsat o městě, kde jsme prožili jen necelých pět dnů ? To je opravdu málo, aby se nám podařilo s tímto městem sžít.

Co můžu napsat s jistotou - Třeboň je krásné město. Tak akorát velké, ani málo, ani moc. Město, které má poměrně dlouhou historii, která je v něm stále přítomna v podobě zámku, kostela i většího množství starých, historických, ale dobře udržovaných domů. 


Město s dlouhou tradicí rybníkářství. Na okraji Třeboně, na dohled od lázní Aurora leží rybník Svět, patnáctý největší rybník u nás. Malý kousek od Třeboně je další krásný rybník, Opatovický. Tomu patří pěkné dvacáté místo, co se velikosti týká.  Oba vidíte na obrázku, na honím je Svět. Pokud by vás zajímalo, kde se nachází náš největší rybník, je to přibližně 6 km severně od centra Třeboně. Jmenuje se Rožmberk. 
Za Rožmberků získala Třeboň svůj český název. Původní název byl Wittingau. Vítkův luh,

podle jeho majitele Vítka z Klokot z českého šlechtického rodu Vítkovců. Posledním Rožmberkem v Třeboni byl Petr Vok, ten zemřel bez dědice. Rožmberkové mají ve znaku pětilistou růži. Posledními majiteli zámku a panství byli Schwarzenbergové, jejichž hrobka je dalším návštěvním místem v blízkosti Třeboně. Je vidět, že někdo si potrpěl na luxus i po smrti, jako by to už nebylo jedno. Jak je psáno, prach jsi a v prach se obrátíš. 


Třeboní protéká Zlatá stoka, vodní kanál napájející několik rybníků, například rybník Svět.

Byl postaven podle plánů Štěpánka Netolického. Jeho dům na třeboňském náměstí vidíte na fotografii. Stavba proběhla v letech 1508-1518. Přikládám pár obrázků této Zlaté stoky.  I s poněkud exhibicionistickou rusalkou (na hlavě ji rostly nějaké rostlinky) a  aby to bylo genderově vyvážené, přikládám i obrázek vodníka, sedícího nad stokou. Tedy ta rusalka (nebo statná jihočeská selka) vypadá jako umění, chudák vodník, to je pořádný kýč. Protože kdekoliv jsem, koukám po rostlinách, keřích a stromech, přikládám několik obrázků rostlin i stromů. Při vstupu do hotelu Lázní Aurora mě hned v jeho vchodu zaujala velká vonící kytice, která vydržela po celý náš pobyt tam. Budovu lázní jsem nevyfotil (je k dohledání na internetu), ale tu kytku ano…..Další květiny jsou ”posbírané” v areálu lázní, ve městě.
Stromy a keře patří ke krásnému lázeňskému parku. Kromě lázní Aurora, v jejichž objektu jsme byli ubytovaní jsou v Třeboni ještě Bertiny lázně. O lázních nic napsat nemohu, protože náš zájezd byl zájezdem poznávacím. Tak jsem si z lázní užil jen bazén pro intenzivní plavání, do něhož jsme měli v ceně pobytu (kromě polopenze) přístup.  


Žádné komentáře: