neděle 21. prosince 2014

Hoya heuschkeliana (podruhé)

Nevím jak v jiných krajích a městech, ale tady v Plzni je většinu posledních dvou měsíců zataženo, slunce vykoukne jen vzácně a po chvilce se schová za mraky. Je sice relativně teplo, ale světla se nejen kytkám, i nám nějak nedostává. Na kytkách to začíná být vidět. V tom šeru je těžké nějakou kytku vyfotit (zítra se pokusím vyfotit jednu kvetoucí v práci, ale jak to dopadne...).
A tak jsem se podíval na fotky, které Martin udělal během léta. Našel jsem pěkné fotky květů jedné z mých nejoblíbenějších malých voskovek.


O malé voskovce se jménem, které by posloužilo i jako jazykolam jsem už jednou psal. Přišla v prvním roce mé hojománie až ze Švédska. Hoya heuschkeliana. Atypické květy, díky kterým by mohla být přiřazena i mezi Dischidie. Ty květy jsou malé jako korálky a pro toho, komu tato heuschkeliana padne do oka se nabízí výběr z květů růžových, nebo žlutých, které jsou i o něco větší.


O tom jsem se zatím nemohl přesvědčit. Žlutokvetoucí variantu mám od letošního jara od Edyty z Polska, ale jak už mám zkušenosti s tou růžovokvětou, nějaký čas trvá, než se zakořeněný řízek začne pořádně přirůstat. Myslím, že ta má poprvé kvetla až po třech letech. Pro milovníky panašovaných (variegátních) listů zmíním, že u této voskovky existuje i tato varianta s tmavším, téměř fialovým květem. Její listy přirůstají velmi pomalu, proto je nabízená za vyšší cenu než ty zelenolisté.


Ten první rok, kdy kvetla zůstalo myslím jen u jednoho květu. Další rok tak tři květenství. V loňském roce kvetla od jara do podzimu, ale těch květenství zároveň nekvetlo moc. Letos, a teď nevím, jestli je to pět, nebo šest let, co ji mám kvetla od jara až do listopadu a těch malých, ale milých květů bylo opravdu hodně.


Když jsem o ní psal poprvé, napsal jsem, že při kvetení necítím žádnou vůni. To teď musím napravit, v létě, kdy je teplo vždy k večeru začne vonět. Tedy, ona je to taková zvláštní vůně, nevůně, jak jsem se dočetl, někomu voní jako karamel, někomu jako kyselé mléko. Nejdříve bych to ohodnotil slovy nic moc, později jsem si zvykl a beru to jako milé pozdravení od této voskovky.


Možná se budu opakovat. Hoya heuschkeliana pochází z Filipín. Nemá snahu se pnout, její výhony po pár letech udělají moc pěkný závěs. Listy mají moc pěknou zelenou barvu, jsou pevné, ty největší i se stopkou mají do čtyř centimetrů na délku a něco přes dva na šířku. Jak jsem se dočetl, má ráda vlhko, já ji zalévám po celý rok jedenkrát týdně, v největším létě tak dvakrát. Na druhou stranu by neměla stát ve vodě.


Visí přímo ze skříně hořejšku kuchyňské linky, přímo naproti oknu, ale jistě víc než metr od něj.
Myslím, že je na tom místě docela spokojená a já sem zas spokojený s tím, jak pěkně roste a kvete.Žádné komentáře: