sobota 22. listopadu 2014

O stromech

Už hodně dlouho chci napsat něco o stromech. Ne, že bych o nich věděl tolik, abych mohl rozdávat vědomosti. Ale mám je rád.

Chtěl jsem o nich psát na jaře, když se po zimě objevily jejich první listy jako důkaz, že zima už je za námi. Když rozkvetly, napsal jsem alespoň o jabloňových květech, které mi zpříjemňovaly pár týdnů cestu do práce.

V létě byly stromy pěkně zelené a když přišlo babí léto, začaly se jejich listy krásně vybarvovat. Čas tak rychle utíká a babí léto je už definitivně pryč. Pomalu končí listopad, na stromech výstižně, podle názvu současného měsíce zbývají poslední listy. Některé stromy už jsou holé, připravené na pár měsíců spánku. Dřív jsem přírodě záviděl zimní spánek, chtěl jsem také zimu zaspat a probudit se až na jaře, s první novou zelenou trávou, se zpěvem skřivanů a sluncem, které opět začíná mít sílu. Ale lidský život není tak dlouhý, aby si člověk mohl dovolit spát celou zimu. I tak toho prospíme dost.


Při dnešní procházce už z barev babího léta mnoho nezůstalo. Zůstaly stromy, jako stálá jistota, součást naší krajiny a domova. Jako slib, že zas za pár měsíců budou zas zelené, že zas přijde jaro a léto.

Stromům vděčíme za mnohé. Za kyslík. Za dřevo, za plody, za stín, za místa, kam rádi chodíme, ať už je to les, sad, zahrada. Nevím, proč se říká, ty jsi dřevo, případně dřevák. Vždyť dřevo je jedna z nejužitečnějších surovin, provázející člověka napsáno obrazně ale většinou doslova od kolébky (dětské postýlky) až po rakev. Ze dřeva byly dříve ty nejlepší hračky. Dřevo bylo třeba na nábytek, na stavby, nebo alespoň na část lešení. Dřevo jako materiál pro stavbu lodí a vozů, zbraní, luků, šípů a nářadí, protéz a holí. Stolů a židlí, lavic a laviček, ohrad a plotů. Dřevo na oheň, díky kterému přežívali zimy generace lidí. Dřevo na housle, kytary a jiné hudební nástroje, na sochy svatých a třeba andělů.


Ty anděle jsem napsal záměrně, protože stromy jsou pro mě živoucí andělé krajiny, kteří lidi provázejí a slouží jim. Nejen svým dřevem, také i svými plody, které se staly součástí našich pokrmů. Jablka, hrušky, švestky, třešně, višně. Ty už znala řada minulých generací. Následovaly meruňky, broskve. Později se přidaly pomeranče, citrony a jiné plody citrusů, v posledních letech mango, avokádo, papája, fíky, datle. Připomenu i čaj, kávu a kakao. Bez stromů by o to vše byl náš život chudší.

Podstatným darem stromů, jehož dostupnost měla za následek rozšíření knih, novin, časopisů. Dodnes si vzpomínám na svou první knihu, kterou jsem sám přečetl. I na dlouhou řadu dalších, se kterými jsem prožil řady hodin, díky kterým jsem se dozvěděl tolik věcí. Dnes už je internet, smskuje se, mailuje se, dřív se psaly dopisy, posílaly se pohledy, vánoční přání. Kolik na to bylo třeba papíru a stromů. Co třeba toaletní papír, kdo si dnes bez něj dovede představit každodenní život.


Tak to bylo o části užitku, který ze stromů máme. Pro mě je dalším a největším užitkem stromů to, že prostě jsou. Často se říká, že něco působí dobře, nebo špatně. Někdo, nebo něco jako by vyzařoval příjemnou, dobrou energii, někdo, něco naopak. Vždy jsem se ať už v lese, nebo na jiném místě, kde byly stromy cítil dobře. Pár let jsem měl v jednom blízkém lese „svůj“ dub, o který se opíral posed. Jistě sloužil myslivcům k pozorování zvěře. Mě posloužil k mnoha hodinám příjemné relaxace, kdy jsem na něm seděl, opíral se o kmen dubu a díval se do jeho koruny, do krajiny. Bylo mi tam moc dobře, jako by kolem stromu byla zóna klidu a pohody.


Je ještě jeden důvod, proč o stromech píšu právě dnes. Pár týdnů pravidelně navštěvuji jednu internetovou adresu spojenou s novým časopisem Vědomí.

V nabídce v jeho horní části jsou i video dokumenty. V části Životní prostředí jsem našel animovaný film podle knihy Jeana Giona Muž, který sázel stromy.


Myslím, že tato kniha je dost známá, kdybych mohl, zařadil bych ji do škol jako povinnou četbu. Tím bych jí zřejmě prokázal medvědí službu.

Tu knihu mám z našeho prvního vydání z roku 1997 a to, jak mi zaujala má i svůj hmatatelný důkaz. Inspirován touto knihou, vysázel jsem v okolí železniční trati, dostatečně daleko od kolejí asi padesát žaludů. Moc jich nevzešlo, ale dnes jsou z těch, které přežily už pěkně velké duby s docela silnými kmeny. Bylo a je hezké pozorovat, jak každým rokem přirůstají, sílí. Hezký je i pocit, že jsem jim pomohl k životu. Protože podle mě je náš svět s každým novým stromem zas trochu hezčí a bohatší. Doufám, že ještě někdy nějaký strom zasadím.


Kniha, která k sázení stromů inspirovala nejen mě, jak jsem se později dočetl, nevychází z reálného příběhu. Za to její myšlenka a poselství je živé. Od tilandsií a hojí jsem se dnes ani moc nevzdálil. Tilandsie na stromech většinou žijí, hoje se po stromech pnou. Jak je patrné, nejenom ptáci a hmyz obývají stromy, ale i jiní příslušníci živočišné a rostlinné říše. Možná z nich v dávných dobách slezli i naši praprapředci. Na těch stránkách, jejichž adresu jsem uvedl jsou i jiné zajímavé dokumenty. Některé už nejsou aktuální, ale pokud máte zájem o jejich shlédnutí, většinou je podle názvu dohledáte na http://www.youtube.com/

Kromě videí je tam hodně zajímavých článků, možná vás tam toho zaujme víc.

Dnešní hudební odkazy budou tématické :Žádné komentáře: