sobota 29. listopadu 2014

Madeira – Monte Palace Tropical Garden

Dnešní „vzpomínkový pohled“ na poslední krásnou zahradu, kterou jsme na Madeiře navštívili začnu trochou historie. V 18. století koupil anglický konzul Charles Murray nemovitost v Monte, okrajové čtvrti Funchalu. Na tomto místě vybudoval krásné panství.


V roce 1897 na tomto místě nový majitel Alfredo Guilherma Rodrigues vybudoval palác, ze kterého se později stal luxusní hotel Monte Palace. Po jeho smrti v roce 1943 došlo k úpadku hotelu a k jeho uzavření.


V roce 1987 bylo místo i s bývalým hotelem prodáno bohatému podnikateli, který se na Madeiře narodil. Jose Manuel Rodrigues Berardo se narodil jako sedmé sedmé dítě do rodiny žijící ve skromných poměrech.V mládí odešel do Jižní Afriky, kde se dokázal vypracovat, zbohatnout a stát se jedním z nejbohatších lidí v Portugalsku. Nežije jen prací a podnikáním.
K jeho zájmům patří i sběratelství a zájem o umění. Jeho sbírky jsou veřejnosti přístupné v Lisabonu a umění je vystavováno i v tropické zahradě v Monte Palace.Tu vybudoval, nebo rozšířil z té původní a pro veřejnost zpřístupnil v roce 1991. Vysadil zde krásnou sbírku cykasů, vybudoval japonskou, nebo spíš orientální zahradu. V zahradě jsou vystaveny i sbírky afrického umění a minerálů z Jižní i Severní Ameriky, Afriky i Portugalska. Ty na fotkách neuvidíte, protože fotky z místností muzea se příliš nepovedly.V zahradě je také čtyřicet panelů z keramických dlaždic, které návštěvníky provedou historií Portugalska od roku 1109 až do roku 1986.

Zahrada Monte Palace je krásným místem, kde se setkává krásná příroda s krásou umění. Místem, kde se příjemně relaxuje, kde můžete prožít pár příjemných hodin. Obdivuji lidi, kteří takové krásné místo vytvoří, nebo se na jeho podobě výrazně podílí a zpřístupní i veřejnosti.Je to jistě i oboustranně výhodné, ze vstupného se mohou zaplatit zahradníci, náklady na údržbu zahrady a je vytvořeno několik pracovních míst. Na druhou stranu, opravdu bohatý člověk není na výnosu ze vstupného závislý, je to od něj i dobrý skutek. Zpřístupnit krásné místo, které v návštěvnících zanechá pěknou vzpomínku a třeba i přání znovu se někdy vrátit.My se v té zeleni cítili moc dobře. Konečně každá zahrada, každý park, a les, který je kdekoliv na světě a který nás vrátí zas trochu blíž k přírodě je jednou z těch krásných a pro život důležitých věcí.Dnes kromě jedné hezké písničky od Stinga připojuji odkaz na zajímavý dokumentární film o zajímavé rostlině. Od cestovatele a režiséra Viliama Poltikoviče.
Žádné komentáře: